Tallrikar med dekor i famille rose av blommor och blad, brättet med förgyllda detaljer. Diameter 23 cm. Emaljerad ask med uppfällbart lock och rak hänkel dekorerad med blommor och fåglar. Längd 18, bredd 13,5 cm.
Smärre ytslitage. Fotringsnagg. Glasyrmistor.