Saltstol, silver och förgyllt silver, Sergei Ivanovitch Agafonov, Moskva 1883.
Graverade pan-slavistiska mönster, ryggstödet med flankerande fågelpar, citat på locket. Höjd 7,5 cm, bredd 6,5 cm. Vikt ca. 79,7 g.
Kontrollmästarstämpel Semen Shebanov.
Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.