Målad polykrom och förgylld dekor i purpur camaieu. Höjd 8 cm.
Obet slitage.
Herend porslinsfabrik (på ungerska Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.) är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Under andra halvan av 1800-talet och fram till första världskriget var Herend hovleverantör till den habsburgska kejsaren.