Slipad, blästrad samt förgylld dekor. På kvadratiska fötter.
11 snapsglas, höjd 11 cm.
12 selterglas, höjd 9 cm.
12 sherryglas, höjd 9 cm.
12 vitvinsglas, höjd 12,5 cm.
12 rödvinsglas, höjd 13,5 cm.
12 champagnekupor, höjd 12 cm.
Mindre nagg förekommer. Ett par vinglas och ett par champagnekupor med större nagg på fot. Ett vinglas med nagg på mynning.