Alf Wallander, matservis, 102 delar, porslin, "Fjäril", Rörstrand, 1900-talets början.
Reliefdekor av fjärilar, konturerat bräm med guldkant. Signerade med stämplad signatur Rörstrand i rödbrunt samt inpressad stämpel Rörstrand och olika nummer.
45 mattallrikar, diameter 25 cm.
16 assietter, diameter 17,5 cm.
11 djupa tallrikar, diameter 25,5 cm.
2 serveringsfat, diameter 33,5 cm.
17 förrättstallrikar, diameter 22 cm.
2 ovala serveringsskålar med hänklar, längd 23 cm.
2 ovala serveringsskålar med hänklar, längd 28 cm.
7 ovala serveringsfat, längd 27,5-43 cm.
2 såsbåtar, längd 25 cm medföljer.
Två mattallrikar med sprickor, sex med större nagg. En assiett med spricka. Ett serveringsfat med större nagg. En förrättstallrik med spricka och större nagg. En serveringsskål med lagning och spricka. Smärre slitage. Smärre fläckar.