Urnformad på rund fot, två uppsvängda hänklar, toppigt lock med urnformad knopp, kantdekor med pärlstav, på sidorna ovala medaljonger med antikiserande motiv.
Skeden med spatelformat skaft avslutat i mussla, musselformat blad. Sockerskålens höjd 24 cm. Skeden av Carl Teodor Feron för firma Gustaf Möllenborg. Total vikt 581 g.
Mindre slitage och strödda mindre skrapmärken. Ett par små bucklor. Knoppen obetydligt böjd. God kondition.