Sk "Pendule portique". Förgylld brons och vit marmor. Dekor bla av spiralvridna- och kannelerade kolonner, vinrankor, och stiliserade palmetter. Vitemaljerad urtavla signerad "Bouchet A PARIS" (Jean-Louis Bouchet, maître horloger 1762-1792). Längd 28, bredd 10,5, höjd 40 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Marmor med lagning, ställvis något missfärgad. Mindre dekorelement saknas. Ej funktionstestad.