Fodral fanerat med valnöt. Beslag av förgylld brons. Urtavla med romerska och arabiska sifferindex, signerad "Gott: Scydel A Merseburg". Bredd 52, djup 29, höjd 217 cm. Pendel, lod och vev medföljer. Nyckel finns.
Smärre fanerresningar
Delvis kompletterade dekorbeslag
Urverket ej funktionstestat