Bronserat fodral med dekor av kolonner och pärlstav. Krön med delfiner. Signerad Magnus Sellberg. Lös sockel. Pendel finns. Höjd inklusive sockel 67, bredd 54 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Ställvis slitage. Smärre dekorbortfall. Torrsprickor. Krackelyr. Skador. Färgbortfall. Senare urverk.