Genombruten rygg med kopplade spjälknippen samt skuren dekor av axknippe. Lösa stoppade sitsar. Några med skuren dekor på främre sargen. Sitthöjd 44, bredd 47, höjd 92 cm.
Renoverade. Kompletterade. Lagningar och förstärkningar. Senare klädsel. Slitage. Torrsprickor. Delvis maskstungna.