Johan Åkerblad, spegellampett, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Bronserad. Delvis genombrutet krön med dekor av lagergirlander. Signerad IÅ under krona. Otydlig stämpel av Stockholms hallstämpel. Höjd 65, bredd 26 cm.
Ljusarm saknas. Senare bronsering. Något slitage och bortfall av bronsering.