Förgylld och bronserad med krönande rosett. Skurna pärl- och spiralband samt godronner. Dekor av infällda gouacher med antikiserande motiv av tempelscen med fyrfat. Kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 129, bredd 59 cm.
Krönet renoverat och med lagningar. Delvis senare bronsering. Sprickor.