Ljuskrona, för sexton ljus, Empirestil, 1800-talets slut.
Stomme av förgylld brons. Ljusring med dekor av vädursmaskaroner, band- och lagerfläta. Skiva av blått glas med avslutande pinjekotte. Höjd 92, diameter 89 cm.
Förgyllning med slitage Bräckage/bristningar Senare glasskiva
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.