Klotformig med utvikt mynningskant på låg, välvd fot. Dekor på livet i form av akantusranka, på mynningskant cirkelbård. I botten ingraverade siffror. Höjd 10,5 cm. Diameter 13 cm. Vikt 307 g.
Mindre slitage. Strödda små skrapmärken. Strödda små bucklor. God kondition.