Matta semiantik Chahar Mahal/Bakthiari. ca 502 x 376 cm
1930-1940-tal. Med stort polykromt Sarv-o-kadj mönster med blommande träd och stiliserade cypresser. Rödmelerad huvudbård med kartusher med olika stiliserande blomster motiv.
Något slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.