Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Omkring 1880-1900. Smalt mörkblått mittfält med polykroma blommor och medaljonger med fågelhuvudliknande mönster. Bred benvit huvudbård med stor gul ranka. Flera bårder med löpande hundmönster.
Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, obetydliga malskador. Något avkortade kortsidor, senare fransar.
Ur Nils Victorins samlingar.
Utställningskatalog: Prins Eugens Waldemarsudde, 1976. Bland annat Nils Victorin: Det började med mattor; Nils Victorin: Mina tavlor.