Sekretär, Sengustavianskt Stockholmsarbete i Gottlieb Iwerssons art, omkring år 1800.
Fanerad med mahogny. Fyra lådor och rak skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Lister och beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Bredd 111, djup 53, höjd 126 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Lagad skiva.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.