Atelier Borgila, kryddkar, sterling silver, Stockholm 1960.
Invändig förgyllning. Ovalt med handtag i form av monogram flankerat av två lock, urtag för sked, nedtill bård med dekor av romber och franska liljor. Längd 8,5, bredd 5,5, höjd 5 cm. Vikt 185 gram.
Smärre slitage.