De gammalslipade diamanter, totalt ca 0,73 ct, kvalitet Tinted/I. 14K guld och silver, ej stämplad. Graverad med nummer '4642'. Höjd ca 6 cm. Totalvikt ca 9,8 g. Etui medföljer.
Några diamanter med mindre nagg och inneslutningar som når ytan. Slitage, ställvis anlöpning.