De centrala gammalslipade diamanter, totalt ca 0,70 ct, kvalitet H-I/SI. Blomsterformad. 14K guld med okände stämplar, möjligtvis Polen. Längd ca 3,8 cm. Totalvikt ca 5,1 g.
Bruksslitage, mindre repor.