Kan inte nå servern

SystembolagetDryckesauktioner

Italienskt rött, tyskt vitt och destillat med ålder

Efter sensommarens rivstart med en livfull septemberauktion möter vi hösten med en stor och varierad oktoberauktion. På vinsidan domineras auktionens närmare tolvhundra poster av champagne, rött från Italien och Frankrike, och en bred sektion vita viner. Här kan framhållas ett stort antal blandade poster som öppnar för spännande provningar av årgångsvertikaler och områdesfördjupningar. Från Italien ser vi Piemontes och Toscanas mest eftertraktade viner, och i en slående serie dubbelmagnumflaskor ståtar viner från bland annat Masseto, Ornellaia och Gaja. En större sektion tyska vitviner visar upp landets mest namnkunniga vinmakare. Här möter vi den lika lagringsdugliga som matvänliga rieslingdruvan i olika skepnader från Pfalz i söder till Rheingau i norr. Auktionens dyrgrip står Bourgogne för med en flaska Romanée-Conti 2014 och utropspris 120 000 kronor.

Japansk whisky har i de senaste auktionerna stått för de högsta slutpriserna. I oktoberauktionen utmanar whiskyns hemland Skottland med en omtalad Islaywhisky; Bowmore 1964 ”Black Bowmore” och auktionens näst högsta utropspris, 110 000 kronor. Skottland står också för auktionens äldsta whisky med en Linkwood destillerad 1939. Ändrar vi stavning och går över andra sidan havet ser vi en annan whiskey med ålder: Old Grand-Dad Kentucky Straight Bourbon destillerad 1947. Äldre exempel på destillat hittar vi också i två 1940/50-talsflaskor Chartreuse, ”Grön” och ”Gul”, hemlighetsfullt kryddade likörer med en hängiven skara beundrare. Äldsta destillatet står annars Sverige för med en klassisk akvavit: Jägarbrännvin i en buteljering från tidigt 1930-tal.

Välkommen till dryckesauktion D030 oktober 2020 – start 25 september och klubbas den 5 – 7 oktober.

Dryckesauktioner och Covid-19

Vi följer noggrant råd och information från myndigheter. Coronaviruset påverkar oss alla i olika grad, direkt eller indirekt, och först och främst kommer allas vår säkerhet.

När det gäller inlämningar och hämtning är alla som inte visar förkylningssymtom välkomna som vanligt. Hör gärna av er inför större in- eller utlämningar, så kan vi förbereda en smidig hantering.

Om ni får problem med att hämta gör vi vårt bästa att hitta bästa lösningarna för varje enskilt fall.

Hör av er om ni har några frågor, antingen till mejl: auktioner@systembolaget.se eller till telefon 08 503 327 54.

För konditionsrapport kontakta specialist
Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche
Johan har 30 års erfarenhet av exklusiva viner, dryckesprovningar och rådgivning kring vinlagring. Han är även författare av Olivoljeguiden och har arbetat som konsult inom livsmedelsbranschen och som sommelier. Johan värderar vinerna inför auktionerna.

Patrik Nordström
Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.