Kan inte nå servern

SystembolagetDryckesauktioner

Vi utmanar novembermörkret med en av årets största dryckesauktioner

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Ur en innehållsrik auktion på närmare 1 150 poster kommer här några nedslag i de fyra största kategorierna.

Bordeaux står denna månad för mer än en tredjedel av auktionens utbud. I rött finns här årgångar från tio decennier, från 1920-tal till 2010-tal. Här hittar vi de senaste hundra årens största årgångar: 1928, 1945, 1959, 1961, 1982, 1990, 2000, 2009 och 2010. Bakom dessa ikoner finns en hel rad årgångar med potential till stora smakupplevelser: 1983, 1985, 1995, 1996, 2001 och 2008 – bara för att nämna några från de över 400 bordeauxposterna. För den som verkligen vill känna historiens vingslag bjuder bordeaux också på en delikatess i vitt: Château d’Yquem 1908.

Bland närmare 200 poster whisky är vi stolta att kunna visa upp hela 29 olika buteljeringar av Port Ellen. Det sedan 1983 nedlagda destilleriet hör till en av whiskyvärldens mest mytomspunna. Från destilleriet egna ägare Diageo hittar den eftertraktade serien Annual Release i sexton buteljeringar, från starten 2001 till 2016 års utgåva. Här syns också en av seriens mer sällsynta föregångare: Port Ellen Malting. en 21-årig jubileumsutgåva som buteljerades 1998 för att fira Port Ellens 25 år som maltproducent. I dag lever Port Ellen vidare enbart som just producent av malt. Novemberauktionens dyrgrip hittar vi också bland skotsk whisky: The Macallan Select Reserve 1946 52 Years Old, destilleriets egna prestigeutgåva från 1998 med ett utropspris på 100 000 kronor.

Champagne med närmare 130 poster, är en kategori med ständigt stor efterfrågan. I novemberauktionen finns stora som små producenter representerade med årgångar från 1964 till senaste stora årgången 2012. Här syns ett stort utbud från årgångar som 1990, 1996, 2002 och 2008. Det är här är årgångar med breda drickfönster; trevliga att dricka unga har de i många fall också framtiden för sig.

Italien är på uppgång i dryckesauktionerna, här med närmare 90 poster. Kanske inte så konstigt med tanke på det stora intresse som Sverige länge visat de italienska vinerna. Toscana, Piemonte och Valpolicella dominerar utbudet med många fina årgångar att välja på. Här kan årgång 2010 med sin begynnande mognad lyftas fram, ett år som gav fina resultat i hela avlånga vinlandet Italien.

Den som nyfiket vill leta sig utanför dessa fyra kategorier behöver inte misströsta. I närmare 400 poster bjuds på ett axplock drycker från hela världen.

Auktion 5–7 november.

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

För konditionsrapport kontakta specialist
Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Johan har 30 års erfarenhet av exklusiva viner, dryckesprovningar och rådgivning kring vinlagring. Han är även författare av Olivoljeguiden och har arbetat som konsult inom livsmedelsbranschen och som sommelier. Johan värderar vinerna inför auktionerna.

Patrik Nordström

Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.