SystembolagetDryckesauktioner

Välkommen till Systembolagets fjärde dryckesauktion 2018

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Vi ser fram emot en bubblande dryckesauktion där drygt 20% av utropen består av champagne. Många av nittio- och 00-talens årgångar är nu på sin topp med perfekt balans mellan syra och frukt. Bland kända prestigeproducenter syns här även champagne från många mindre odlare med tydlig by-karaktär. Den suveräna årgången 1996 finns i ett stort antal lotter.

Den nya, moderna vinmakningen i Bordeaux representeras av ett antal fina slott från 2000-talets bästa årgångar som t ex 2005, 2009 och 2010. Modern vinmakning betyder i detta fall elegantare viner med fin frukt och mindre mängd ny ek vid lagringen. Här hittar vi också tidigt drickfärdiga ’mellanår’ som 2011 och 2012.

Insprängd bland klassiska maltwhiskys finner något så unikt som en punsch från början av förra seklet.

Välkommen till dryckesauktion 11–13 juni

Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström

Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.