Arne Jones E1299
464
1615635

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

”Räven på Rue de Rennes”, sent 1970-tal

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 21 x 28 cm. Bladstorlek 30 x 35,3 cm.

Joakim Strömholm (red), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida s. 102.

Konstnär

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.