Flicka med duvor
Signerad Rudolph Schadow och daterad fecit Romae 1819. Marmor. Höjd (exklusive sockel) 125, längd 49, bredd 69 cm. Senare träsockel höjd 40 cm.
Förvärvad av grosshandlare Carl Schnell (1847 - 1938), Villa Tegelhagen, Sollentuna. Sannolikt identisk med den "Skulptur" som upptas i hans bouppteckning 1938, som stående i Hallen.
I arv till sonen Carl-Henrik Schnell (1895 - 1974).
Därefter i arv.
Flicka med duva, ur den tyske skulptören Rudolf Schadows begränsade produktion, är utförd i nordisk nyklassicism. Det är ett intimt och känsligt porträtt av en ung kvinna som stod konstnären nära, samtidigt som skulpturen inger ett svalt och emotionellt återhållsamt intryck. Flicka med duva var ursprungligen koncipierad som en del i en grupp av fyra skulpturer beställd till de kungliga samlingarna av Fredrik Vilhelm III av Preussen. Gruppen bestod av Amor, Flicka som spinner, Flicka som knyter sin sandal och Flicka med duvor.
Liksom många av de talangfulla nordiska konstnärerna så etablerade sig Rudolf Schadow i Rom, istället för i sitt hemland Tyskland. År 1812 anlände han till staden tillsammans med sin gode vän och kollega, skulptören Christian Daniel Rauch. De välkomnades in i gemenskapen av tyska och skandinaviska konstnärer som bodde på Casa Buti. Det var ett gästhus för konstnärer som drevs av Anna Maria Buti och hennes tre döttrar, Elena, Vittoria och Olimpia. Genom sin far, den preussiske hovskulptören Johann Gottfried Schadow, kunde Rudolf Schadow skriva in sig på Accademia di San Luca i Rom.
Schadow, som antog det italienska förnamnet Ridolfo, fick sin första framgång år 1813–14 när han skapade skulpturen Sandalbinderin (Flicka som knyter sin sandal). Den satte tonen både tematiskt och kompositionsmässigt för hans senare genrefigurer. De tre döttrarna i familjen Buti satt modell och skulpturerna blev eftertraktade av samlare och mecenater.
Schadow ansågs vara en av 1800-talets mest talangfulla och originella skulptörer. Hans skulpturer var samtida men samtidigt influerade av tidens mest framstående nyklassicistiska skulptörer, Antonio Canova och Bertel Thorvaldsen. Schadow fick uppdrag från hela världen och hans skulpturer placerades bl.a. hos en plantageägare i South Carolina i USA, en betydande samlare på Irland och i de kungliga samlingarna i Bayern och Preussen. Kung Fredrik Wilhelm III köpte fyra skulpturer av Ridolfo Schadow i Rom. Tre av dem installerades i det kungliga palatset (Kronprinspalatset) i Berlin, medan den fjärde skulpturen, Flicka med duvor, fortfarande var i konstnärens studio när Schadow gick bort vid 36 år ålder. År 2022, i samband med uppmärksammandet av 200-årsdagen av konstnärens död, presenterades de fyra skulpturerna, för första gången återförenande, i en installation på Charlottenburgs slott i Berlin.
I samband med att de fyra skulpturerna återförenades 2022 gavs gruppen den moderna titeln "The Judgment of Amor". Skulpturerna är placerade i en halvcirkel, Amor blickar eftertänksamt ner från sin gudomliga sfär på de tre unga kvinnorna, som inte verkar lägga märke till honom. I sin högra hand håller han en blomstergirlang. I Schadows verk omges den unge Amor av tre jungfrur i vardagliga situationer: Flicka som spinner, Flicka som knyter sin sandal och Flicka med duvor. Den nuvarande presentationen av de fyra statyerna speglar konstnärens ursprungliga avsikt. I ett brev från december 1819 till sin beskyddare, prins Nikolaus II Esterházy de Galantha (1765–1833), uttryckte konstnären att han ursprungligen hade tänkt sig att de tre kvinnliga figurerna skulle placeras tillsammans med en Amor, som ”överväger vilken av de tre systrarna han ska kröna med kransen han håller i sin högra hand.”
Schadow gjorde mer än en version av Flicka med duvor under åren 1819 och 1820. Versionen i denna auktion motsvarar den skiss som återfinns i Ridolfo Schadows skissbok, nu i samlingarna på Kunsthalle Bremen (se bild). Flickans högra hand, som håller en av de två duvorna, är placerad närmare kroppen än i den senare versionen som nämns i installationen ovan. Sockeln i marmor och den rundade basen är utförda i enlighet med de andra skulpturerna i gruppen.
Bild: Flicka med duvor, tusch och blyerts, från Ridolfo Schadows skissbok, Kunsthalle Bremen.
Foto: Installationsvy, SPSG, Daniel Lindner, 2022.