"Lågvatten i Nilen"
Signerad A. Boberg. Olja på duk lagt på pannå 44 x 60 cm.
Förvärvad sent 1950-tal.
Därefter i arv inom familjen.
Liljevalchs konsthall, "Separata utställningar av Anna Boberg, Olle Hjortzberg, Rikard Lindström m. fl.", 29 september - 21 oktober 1923, kat. nr 21.
Efter första världskriget insjuknade Anna Boberg i turberkolos. Hennes och maken Ferdinand Bobergs liv förändrades och de lämnade sin villa på Djurgården. De började tillbringa stora delar av året utomlands. Hösten 1923 är de åter tillbaka i Stockholm och Anna Boberg ställer ut på Liljevalchs konsthall tillsammans med Olle Hjortzberg, Rikard Lindström, Gösta Nordblad, Bertil Norén, Georg Pauli och Jurgen Wrangel. Nu visade hon upp en helt ny sida av sitt konstnärskap, motiv från resorna till Italien, Israel och Egypten. Den aktuella målningen "Lågvatten i Nilen" var med på utställningen och finns avbildad i katalogen med nummer 21.
Foto: Utställningsvy från sal 11 Liljevalchs konsthall 1923.