På väg
Signerad Tove. Tusch och akvarell på papper, bladstorlek 25 x 28,5 cm.
Gåva från konstnären 1955 till Walentin Chorell, finlandssvensk författare, dramatiker och manusförfattare, Helsingfors och god vän till Tove Jansson.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Tove Jansson och Walentin Chorell var författarkollegor och vänner via Finlands Svenska Författarförening. Omkring år 1955 berättade Walentin för Tove att hans dotter var med i en scoutpatrull med fem andra vänner och att de hade valt en figur och namn från Mumin-världen. När Tove hörde om detta blev gruppen inbjudna att besöka hennes ateljé i Helsingfors. Besöket ledde till auktionens målning där Tove Jansson har skrivit in scoutmedlemmarnas namn.