"En kärlekssaga i sex tablåer"
Fem av sex blad signerade IA och daterade 07. Blandteknik på papper. Rammått 56 x 102. Enskild bladstorlek ca 15 x 24 cm vardera.
Björn Fredlund, "Ivar Arosenius", 2009, omnämnd s. 180.
Björn Fredlund skriver om sagoserien i boken om Arosenius: "År 1905 hade han målat sin första sagoserie, 'Sagan om de sex prinsessorna' [...]. Under 1906 påbörjade han 'En saga om Antikrist', som dock inte kom att fullbordas. Följande år tillkom 'En kärlekssaga i sex tablåer', som handlar om en riddare som anländer till ett slott där han ägnar sig åt älskogmed sex ungmör. Miljön tycks vara ett österländskt harem, men riddaren är västerländsk - kanske hann är en korsriddare. När han utmattad lämnar slottet på sin springare, är samtlinga ungmör i lyckliga omständigheter. I Arosenius serie har riddarens traditionella, chevalereska roll, som brukade ta sig uttryck i hans trogna dyrkan av den enda kvinnan, förbytts i sin motsats."