"Europa och tjuren"
Gjutarstämplar L. Rasmussen, Køpenhavn. Grönpatinerad brons höjd 77 cm, längd 67 cm, bredd 33 cm.
Inköpt av nuvarande ägares farfar 1956.
Därefter i arv inom familjen.
M.P. Verneuil, Carl Milles. Sculpteur suédois, 1929, jämför s. 52-54.
Alfred Westholm, Milles – en bok om Carl Milles konst, 1949, motivet omnämnt s. 52‑53.
Henrik Cornell, Milles skönhetsvärld, 1957, jämför s. 70-75, nr. 13-17.
Henrik Cornell, Carl Milles, SAK, 1963, motivet omnämnt s. 54-62.
Meyric R. Rogers, “Carl Milles. An interpretation of his work”, 1973, jämför s. 24-25, pl. 33-37.
Erik Näslund, Carl Milles – en biografi, 1991, motivet omnämnt s. 192-195.
I skulpturgruppen "Europa och Tjuren" har Carl Milles fångat kontrasten mellan den tunga, kraftfulla tjuren och den graciösa, svävande kvinnofiguren, mellan den maskulina kraften och det kvinnliga behaget. Rörelse och flykt är vanliga kännetecken i Milles konst och Europas fladdrande mantel förstärker rörelsen på ett elegant sätt. Trots sin tyngd förmedlar "Europa och tjuren" en känsla av tyngdlöshet. ”Europa och Tjuren” betraktas i dag som ett av Carl Milles absoluta mästerverk.
Milles var under 1900-talets första hälft den skulptör som dominerade svenskt konstliv. Han utförde ett mycket stort antal offentliga uppdrag i Sverige och utomlands. Han var monumentalskulptören som fick de stora utsmyckningsuppdragen i en tid då många städer byggdes ut och moderniserades.
1921 hade staden Halmstad genom en donation fått medel till en sk stadsbrunn och en tävling utlystes. De inkomna bidragen höll inte måttet varpå de styrande vände sig direkt till Milles. Valet av motiv och gestaltning stod tidigt klart för konstnären och redan samma år skrev han till sin hustru Olga i ett brev daterat 1 juni 1921:
"Halmstadsherrarna blevo mycket förtjusta i Tritonbrunn med Europa och Tjuren".
Det skulle dock dröja fem år innan Milles var nöjd med det slutgiltiga utförandet och den monumentala brunnen "Europa och tjuren" kom på plats. Motivet hämtade Milles från den antika mytologin - den feniciska prinsessan Europa som fördes bort över havet av guden Zeus som förvandlat sig till en tjur. I mitten av bassängen reser sig den monumentale tjuren med Europa på ryggen. Runt omkring dem sprutar vattnet från de fyra tritonerna som är placerade i bassängens hörn.
Kungliga hovkonstgjutaren Lauritz Rasmussen i Köpenhamn tilldelades utförandet av skulpturgruppen och levererade slutligen fontänen 1926. Lauritz Rasmussen var vid denna tid i ständig konkurrens med Herman Bergmans konstgjuteri i Stockholm gällande just Milles större skulpturgrupper. Auktionens skulptur ”Europa och tjuren” är likt originalet gjuten vid hovkonstgjutare Lauritz Rasmussen i Köpenhamn.
År 1931 erbjöds Milles en professur för skulpturavdelningen vid Cranbrook Educational Community i Michigan av tidningsmannen Georg Gough Booth. Under sin två decennier långa vistelse på Cranbrook arbetade han nära sin vän arkitekten Eliel Saarinen. De utformade tillsammans omgivningarna som kom att smyckas med skulpturer och där återfinns bland annat ”Europa och tjuren”. På Millesgården i Stockholm finns en replik av skulpturgruppen och ytterligare exempel på fontänens centralfigur finns bland annat vid University of Tennessee i Knoxville, USA.
Foto: Yanan Li, Millesgården.
Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.
Läs mer