"Hamnen i Étaples"
Signerad A. Schultzberg. Utförd december 1890. Påskrifter a tergo "Decemberdag i Etaples (Efter snöfall)" och "Motiv från hamnen i Etaples (Pas de Calais)". Olja på pannå 25,5 x 34,5 cm.
Bukowski Auktioner, Vårauktionen 401, 7 - 10 april 1976, kat. nr 112 (med titel Hamnbild i vinter).
Liljevalchs konsthall, "Måleri från 1880- och 1890-talet", 21 mars - 6 april 1931, kat. nr 305.
Liljevalchs konsthall, "Anselm Schultzberg - Målningar 1876 - 1937", 4 - 28 november 1937, kat. nr 76.
Otto G. Carlsund, "Anshelm Schultzberg", Stockholm 1937, avbildad plansch 35 omnämnd s. 79.
Den rent impressionistiska, nästan skissartade målningen "Hamnen i Etaples" är ett tydligt exempel på en nydanande period i Schultzbergs konstnärliga utveckling.
Schultzberg hade 1889 begett sig till Frankrike. Efter en kort sejour i Paris, där Fontainebleauskogen i höstsol blev hans första motiv på fransk jord, slog han sig ner i Grez-sur-Loing. Första tiden i Frankrike experimenterade han i litet format med palettkniv, breda penslar och tjocka färglager. Han lade om sin palett till fransk, impressionistisk ton, målade upplysta dagrar, undvek detaljanalys och markerade kontraster. 1890-91 var Schultzberg bosatt i Étaples, en liten kuststad i norra Frankrike. Även under denna period märks påtagliga influenser från impressionismen som i målningarna Hamnen i Etaples och Fiskekuttern bottenskrapas, bägge från 1890. Ljuset i Frankrike var inte lika hårt som hemma i Sverige, dagrarna var mildare och kontrasterna mindre markerade. Ett studiebesök i London samma år, där Schultzberg med stor beundran studerat William Turners målningar, avspeglar sig också i de franska motiven. Följande år vann Schultzberg framgångar i Paris då hans "Matin d'hiver", med stämningsskapande gravsten, erhöll medalj på Salongen. (Riksarkivet)
Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på svenska landsortsmuseer samt på museer i USA, Ungern och Italien.