Vattenkvarnen vid forsen
Signerad Sevenbom och daterad 1760. Duk 62 x 78 cm. Förgylld originalram.
Johan Sevenbom har för evigt skrivit in sig i den svenska konsthistorien med sina detaljrika vyer som skildrar 1700-talets Stockholm och han är den förste mer betydande representanten för 1700-talets svenska landskapsmåleri.
Själv beskrev han sig som ”en fattig gosse ifrån Nercket (Närke)” och kom till Stockholm 1744.
där han först sysselsatte sig vid målaren Guillaume Taravals ateljé och sedan blev elev på konstakademien. Under tiden han studerade försörjde han sig som uppassare och betjänt. 1749 arbetade han med marmorering i stora trappan på slottet under Johan Paschs översyn. På Hårlemns initiativ omhändertogs han av Taraval som under en tid bekostade hans uppehälle och utbildning, men efter att Taraval gått bort 1750 stod Sevenbom utan inkomst.
Efter att ha arbetat en kortare tid som hantverkare vid slottsbygget fick han på hösten 1750 möjlighet att följa med Taravals son till Paris som dennes betjänt. Att han kunde följa med till Paris var enbart möjligt för att några vänner samlat ihop respengar åt honom.
Sevenbom blev kvar i Frankrike i nästan tio år, där han under stora ekonomiska svårigheter hankade sig fram medan han försökte slå igenom som konstnär. För att klara sitt uppehälle gjorde han kopieringsarbeten åt en konsthandlare i Paris, och han blev särskilt intresserad av Joseph Vernets landskaps, marin- och hamnmotivmålningar, som han flera gånger kopierade av, vilket la grunden för hans eget måleri.
Efter tio år i Paris gick det inte ekonomiskt längre och 1760 kom han tillbaka till Sverige. Väl tillbaka i Sverige ansökte han om anställning vid hovet, vilket inte gav något resultat, men efter att han målat en utsiktsmålning över Drottningholm blev han anlitad att utföra en serie målningar av de svenska lustslotten ursprungligen tänkta för det sk Lilla galleriet på Stockholms slott (nu på Nyköpings residens).
Eftersom hans landskapsbilder med svenska slott sedan blev mycket uppskattade fick han på 1760-talet uppdraget att varje år måla en tavla med en utsikt över Stockholm. Det blev femton målningar. År 1773 blev Sevenbom professor vid Konstakademien. I litteraturen talas även om att Sevenbom arbetade med en serie målningar av svenska kungsgårdar. Källorna är lite oklara och motsägelsefulla beträffande tid och motiv. Möjligen har auktionens målning tillkommit i anknytning till det arbetet men det kan också röra sig om en helt fristående komposition.
Sevenbom är representerad vid Nationalmuseum och flera svenska museer.