"Den skadade" (Rraněný)
Signerad J. Stursa. Utförd 1921. Grönpatinerad brons,. Höjd 49 (inklusive sockel i marmor 54 cm).
Inköpt av nuvarande ägare på auktion i Prag i mitten av 1980-talet.
Jirí Mašín, "Jan Štursa 1880-1925", Odeon, Prague, 1981, omnämnd och avbildad.
Jan Štursa var en framstående tjeckisk skulptör och en av grundarna till modern tjeckisk skulptur. När första världskriget bröt ut tjänstgjorde Štursa vid fronten, vilket påverkade honom djupt. Skulpturen, "Den skadade" (Rraněný) är baserad på skisser från östfronten och blev ett monument över krigets fasor och trauma.
Štursa, föddes den 15 maj 1880 i Nové Město na Moravě. Han tog examen från skolan i Hořice 1898 och reste därefter till Tyskland för att arbeta. År 1899 blev han antagen till Konstakademien i Prag, där han studerade under professor Josef Václav Myslbek. Efter sin examen 1904 arbetade han i sin ateljé i Na Maninách, Prag. Under påverkan av symbolismen och jugendstilen försökte han fånga människans inre liv i sina verk. Från 1908 fram till första världskrigets utbrott arbetade Štursa som Myslbeks assistent vid akademien. Ett återkommande tema i hans verk från denna tid var den mogna kvinnliga formen.
År 1916 befriades han från sina militära åtaganden då han fick en professur vid akademien. Han började som ledare för medaljongskolan och blev senare Myslbeks efterträdare 1919. År 1922 blev han rektor för akademien, en position han innehade fram till 1924. I verk från denna period, såsom Minnesmonument för de fallna (Pomník padlým, 1918) och Sårad (Raněný, 1921), försökte han bearbeta sina smärtsamma upplevelser från kriget.