Interiör med bord i fonden
Signerad E. Richter. Olja på duk 70 x 100 cm.
Édouard Richter (Édouard Frédéric Wilhelm Richter, 1844–1913) föddes 1844 av en holländsk mor och en tysk far. Hans omfattande konstnärliga utbildning förde honom först till Akademin i Haag, vidare till Antwerpen och slutligen till Académie des Beaux-Arts i Paris, där han studerade under den franske målaren Léon Bonnat.
Richter ställde ut sin första stilleben på Salongen i Paris 1866. Mellan 1748 och 1890 var Salongen i Paris en av de främsta årliga eller biennala konstutställningarna i den västvärlden.
Richter mottog beröm och hedersomnämnande på Salongen 1866. Under de följande femtio åren presenterade han en bredd av motiv, bland annat porträtt, historiska genrescener och särskilt orientalistiska ämnen.
Richters favoritmotiv och bildvärld dominerades helt av orientalistiska ämnen. Hans bildkonst och konstnärskap uppvisar en viss genomtänkt teatralitet i figurernas gester och kompositionerna, samt en utsökt hantering av texturer och färger.