”Vue af Stora Kanalen i Venedig”
Signerad G.W och en palm och daterad 1865. Uppfodrad duk 55 x 79 cm.
Målad för herr Sandburg 300 Rdr. (Palms anteckning 1870).
Inköpt av herr Beijer på Bukowskis auktion i mars 1890, kat nr 54.
Auktionen efter bokförläggare Fr. Beijer den 20 september 1899, kat nr 243.
Tidigare i de Hedbergska samlingarna på Bjärsjölagård, Skåne, därefter i arv.
Gustaf Lindgren, ”Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK, 1934, upptagen i katalogen under år 1865, kat nr 375, sid 311.
Svenska Hem i ord och bilder, årgång XXII, nr 8, aug 1934, "Bjersjölagård", avbildad sid 160, omnämnd sid 166. (Med placering i salongen)