”Vue af Canale e Palazzo Osmarino i Venedig"
Signerad GW och en palm och daterad 1877. Duk 55 x 80 cm.
Inköpt för 600 kronor av Sveriges Allmänna Konstförening (SAK) 1878 och vunnen av kommendörkaptenen J. Ankarcrona. Senare ägd av fru Olga Wennerberg, (född Cadier), Köpenhamn.
Bukowski Auktioner, auktion 520, våren 2001, kat nr 179.
Gustaf Lindgren, ”Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK, 1934, upptagen i katalogen under år 1877, kat nr 485, sid 325.
Jämför även teckning i Nationalmusei handteckningssamling med inv. nr 1240/1924.