Stilleben
Signerad H. af Klint och daterad -86. Olja på duk 90 x 69 cm.
Industrimannen Gunnar W Andersson (1889 - 1960), Skagerholms herrgård.
Vår Gård, Saltsjöbaden, i gåva av ovanstående.
Bengt Ekeroth, i gåva av Vår Gård (Kooperativa förbundet) som tack för lång och trogen tjänst.
Därefter i arv inom familjen.
Kurt Almqvist och Daniel Birnbaum (red),"Hilma af Klint, Catalogue Raisonné", band 7, 2022, avbildad s. 43.
Hilma af Klints aktuella målning från 1886 erbjuder en rik och fascinerande inblick i hennes tidiga, realistiska måleri innan hon övergick till sin abstrakta stil. Verket, som föreställer en vissen bukett framställd i dämpade toner, är ett mästerprov på den tekniska skolning hon erhöll vid Kungliga Konstakademin, samtidigt som det bär på de symboliska undertoner som senare skulle genomsyra hennes konst. Blommornas vissnande kan betraktas som en visuell metafor för livets förgänglighet, där naturens cykler speglar af Klints existentiella funderingar kring liv och död, förgängelse och återfödelse – tankar som även skulle bli centrala i hennes senare abstrakta verk.
Målningen kan ses som ett nature morte, en klassisk genre inom måleriet som ofta används för att symbolisera tidens gång och livets skörhet. Af Klint skiljer sig här från sina samtida, då hon undviker de idealiserade blomsterstilleben som var populära under 1880-talet, där konstnärer arrangerade blommor från olika säsonger i illusionistiska kompositioner för att skapa en föreställning om överflöd och skönhet. I stället väljer hon att skildra en vissen bukett i dova färgtoner, vilket ger målningen en stillsam melankoli och reflekterar ett tidigt intresse för de djupare filosofiska och spirituella teman som idag är karakteristiska för af Klints konstnärskap.
Under sina studieår på Konstakademin mellan 1882 och 1888 utvecklade af Klint en gedigen teknisk grund och en imponerande mångsidighet. Hon bemästrade genrer som landskaps- och porträttmåleri samt botaniska studier, och erhöll till och med utmärkelser för sina anatomiska teckningar. Trots sitt starka bidrag till den abstrakta konstens utveckling valde hon genom hela livet att återkomma till dessa figurativa motiv och tekniker, som alltid präglades av en stämningsfullhet och ett symboliskt djup. Medan många svenska konstnärer vid denna tid reste till Paris för att söka inspiration och upptäcka de franska konstnärskolonierna, valde af Klint att utforska Nordens egna karga landskap, dova färgskalor och dramatiska atmosfär
Auktionens aktuella målning ger prov på Hilma af Klints imponerande konstnärliga bredd. De visar hur hon förmådde växla mellan illusionistiskt detaljrika verk och symboliskt laddade former – ett spektrum som bidrog till att befästa hennes plats som en tidig och banbrytande pionjär i konsthistorien. Genom denna mångfaldiga konstnärliga resa lade af Klint grunden till ett konstnärskap som inte bara omdefinierade hennes egen samtid utan även utmanade konstens gränser för generationer framöver.
Hilma af Klint (1862–1944) var en svensk målare, teosof och pionjär inom abstrakt måleri och redan 1906 utvecklade hon ett abstrakt bildspråk. Det var flera år före Wassily Kandinsky, Piet Mondrian och Kazimir Malevitj som fortfarande betraktas som föregångare till den abstrakta konsten på 1900-talet. Hon påbörjade sin konstnärliga utbildning vid Tekniska skolan i Stockholm (nuvarande Konstfack), där hon även tog lektioner i porträttmåleri. Efter studierna skaffade hon sig en egen ateljé vid Kungsträdgården där hon målade och ställde ut landskap i naturalistisk stil. Under en resa till Schweiz mötte hon Rudolf Steiner och greps av dennes antroposofiska idéer och utvecklade ett starkt intresse för det ockulta. Under seanser fick hon budskap, som hon omformade i abstrakta målningar. År 1986, visades några av hennes abstrakta verk för första gången i en utställning, The Spiritual in Art, Abstract Painting 1890–1985, i Los Angeles. Denna utställning kom att bli Hilma af Klints internationella genombrott. I och med en separatutställning på Moderna Museet i Stockholm startade en ny fas i hennes konstnärliga arv. Detta blev den mest omskrivna utställningen i Moderna Museets historia och gjorde af Klints konstnärskap till ett välkänt namn världen över. Sedan 1972 förvaltas hennes abstrakta verk av Stiftelsen Hilma af Klints Verk. Moderna museet i Stockholm har ett rum tillägnat Hilma af Klint i den permanenta utställningen, där de visade verken byts ut med regelbundenhet. Hon finns även representerad vid bland annat Nationalmuseum, Kungliga biblioteket, Sjöhistoriska museet, Nordiska museet och Uppsala universitetsbibliotek.
Läs mer