Porträtt föreställande konstnären Karl Nordström
Signerad Allan Österlind med dedikation "a mon ami C. Nordström" och daterad Lyons-la-Forét 1 Août 1881. Akvarell, bildyta 34 x 24 cm.
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 4 - 6 december 2002, kat. nr 1715.
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885, Nationalmusei utställning våren 1945", 16 mars - 16 maj 1945, kat. nr 576 (då tillhörande arkitekt Ragnar Sandin).
Prins Eugens Waldemarsudde, "Karl Nordström och Bohuslän", 22 februari - 16 april 1979 (då tillhörande Lars Lindqwister),
Svenskt konstnärslexikon, II, Allhems Förlag, Malmö, 1916, volym 5, avbildad s. 251.
Allan Österlind var målare, tecknare och grafiker. Han föddes i Stockholm 1855 och flyttade efter sina studieår vid Konstakademien till Frankrike. Där var han verksam fram till sin död med undantag för studieresor till Italien och Spanien. Genom sitt giftemål med fransyskan Eugénie Carré och sin goda kontakter i franska konstkretsar kom Österlind att med tiden helt inrikta på en karriär i Frankrike.
När Österlind som ung först kom till Paris 1877 blev han elev till skulptören P. J. Cavelier vid École des Beaux-Arts. Efter en tid som skulptör övergick Österlind snart till måleri och blev en skicklig akvarellist. Han målade såväl figurmotiv som porträtt och landskap präglade av det franska naturalistiska friluftsmåleriet. Bland hans porträtt finns ett helfigursporträtt i akvarell av generalkonsul John Ljunggren (Institut Tessin, Paris), ett porträtt av August Rodin, akvarell, från ateljén i Paris (Ateneum, Helsingfors), poeten Maurice Rollinard (Museet i Chateauroux) och det aktuella porträttet av konstnärsvännen Karl Nordström i denna auktion.
Auktionens finstämda och känslofyllda porträtt av Karl Nordström är utfört av Allan Österlind under sommaren 1881. En grupp av svenska pariskonstnärer hade sökt sig ut från stadens larm till den pittoreska byn Lyons-la-Forêt i Normandie. Konstnärskolonin bestod bl a av Karl Nordström, Allan Österlind, Robert Thegerström och William Feron.
Österlind deltog livligt, som ung, i de svenska pariskonstnärernas uppror mot den i deras tycke föråldrade Konstakademien i Stockholm. Han ställde ut på Opponenternas två utställningar 1885; "Från Seinens strand" och "Opponenternas utställning" i Stockholm. Dessa utställningar blev början till genombrottet för det franskinspirerade friluftsmåleriet inom svensk konst.