Omkring 1890. Benvit botten med stort polykrom spaljé med blommor, s.k. "Shrub"-design. Vinröd huvudbård med palmett- och bladranka.
Under Kejsar Shah Jahans (1628-1658) regeringstid i 1600-talets Mogul-Indien, ägnades ökad uppmärksamhet åt den naturalistiska återgivningen av den omgivande floran. Distinkta mönster som består av spaljémönster med blommor vävdes på rubinröda eller benvita bottnar med motiv av liljor, vallmo, nejlikor, tulpner, violer och narcisser. Mönster som dessa förblev populära bland indiska väverier, både i mattor och textilier, även om större konstnärliga friheter tagit i vår tid.
Många Mogul-inspirerade mattor knöts under 1800-talet i fängelserna i Agra och Lahore, som använde liknande repetitiva blommönster om än med små variationer i färgpalett. Auktionens exemplar är knuten i Agra fängelset.