Utfört av instrumentmakare verksam under snickarämbetet i Stockholm. Mahogny och mahognyfaner. Även lådträ av mahogny. Rak form med avfasade hörn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skuren dekor av pärlstav och kannelyrer. Front med låda ovan fällbar klaff med bakomvarande inredning av lådor och fack, nederdel med dubbla dörrar samt ett öppningsbara sidostycke inneslutandes orgelmekanik. Längd 97, bredd 59, höjd 190,5 cm. Nyckel, lod och vev medföljer.