Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
388
1588298

Matta, antik "Khan" Bakthiari, Chahar Mahal & Bakthiari-området, nordvästra Persien (Iran), ca 546 x 430 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 900 - 11 100 EUR
9 070 - 11 300 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1890. Röd botten med stort polykromt "Feraghanmönster". Signerad: "På uppdrag av Hans Höghet Sardar Ashja Soltan Mohammad Khan Bakhtiar". Bukowskis tackar fil.dr Hadi Maktabi för hjälp med dessa upplysningar.

Proveniens

Soltan Mohammad Khan Mo'in Homayoun Bakhtiari (1842-1924), oftast omnämnd som "Sardar Ashja" (den modigaste ledaren), föddes i en mäktig gren av Bakhtiari-stammen där hans far, bröder, farbröder och kusiner alla var väldigt framstående. Han var fem gånger guvernör i Isfahan, och vid andra tillfällen guvernör i Arak och biträdande chef för hela Bakhtiari-stammen (Il-Begi). Han dog 1924 av sjukdom i Paris.

Sedan 1600-talet har stammen (som idag homogent kallas Bakhtiari) tagit Chahar Mahal dalen i besittning. Området kallas Chahar Mahal och Bakhtiari av den anledningen. Stammen är organiserad kring familjen som kärna och kallas Khanevadeh, ibland även Vargah (tält). Sedan bildar dessa större grupper som förenas av olika typer av intressen gällande landområden. Dessa löst sammanhållna faktioner leds av en Khaner som i sin tur leds av Ilkhan (den stora Khan). Kahnerna omgav sig med symboler av makt där mattor av yttersta kvalité var ett av de främsta maktmedel för att visa både styrka och status. Auktionens Khan-matta har tillhört Soltan Mohammad Khan Mo'in Homayoun Bakhtiari (1842-1924), oftast omnämnd som "Sardar Ashja" (den modigaste ledaren). Han var guvernör under fem perioder i Isfahan, och vid andra tillfällen guvernör i Arak och biträdande Khan för hela Bakhtiari-stammen (Il-Begi).  Mattan kommer från omkring 1890 då spänningar uppstod både bland Bakhtiari stammen internt och med den persiska centralmakten. Detta kom slutligen att leda till den nya regerande Pahlavi dynastin och avskaffandet av Kahnerna och deras makt under 1930-talet.