Omkring 1930. Med mönster efter den berömda "Chelsea carpet" som finns i Victoria and Albert museets samlingar.
Benlians stjärnsignatur lyder sherkat-e jabbarzadeh-ye qali-bafiyan va Mahmud, vilket översätts som "Jabbarzadehs mattväveri företag och Mahmud". Medan andra verkstäder från början av 1900-talet som PETAG började tillverka Tabriz-mattor av liknande stil, kan Benlian-mattor identifieras av deras åttauddiga stjärntecken vävda i hörnet av varje inre sekundär bård. Benlian-verkstaden grundades under första hälften av 1900-talet i Täbris. De vävde mattor speciellt för den europeiska marknaden. Edward E Benlian, en Londonbaserad matthandlare, kände en stark samhörighet med det armeniska samhället Tabriz och startade en verkstad med de bästa vävarna för att producera mattor av högsta kvalitet. Hans mästervävare inkluderade Javan Amir Kizi och Mahmud Ghalicheh, av vilka föreliggande matta är vävd. Båda dessa mästervävare var extremt framgångsrika i att omtolka de klassiska mattdesignerna från 1500- och 1600-talets Safavid Persia, för mer modern stil.
Jämför F.R. Martin, A History of Oriental Carpets before 1800, Wien, s. 33.
Chelsea-mattans namn, som auktionens matta inspirerats av, kommer från att den köptes av en matthandlare i Chelsea (i sydvästra London), vid namn Alfred Cohen år 1890. Mattan tillverkades i Iran under tidigt 1500-tal och gjordes sannolikt för det Persiska hovet.