Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
353
1575204

Matta, antik Västanatolsk s.k. Transsylvan, 1700-tal, ca 190 x 130 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 670 - 3 560 EUR
2 720 - 3 630 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med närmast yttäckande medaljong med spaljé- och rosettmönster i rött, ljusblått, beige, gult, olivgrönt och mörkbrunt. Hörnen med rosetter och blad. Bred rödhuvudbård med kartuscher med blommor.

Jämför Schmutzler, Emil, Altorientalische Teppiche in Siebenbürgen, Hiersemann, Leipzig, 1933, pl 33

Efter ett fredsavtal 1483 mellan Sultan Mehmed II av Osmanska riket och Matthias Corvinus av Ungern kunde ungerska och transsylvanska köpmän resa genom det osmanska riket och handla med mattor, därv av nänet "Tanssylvan" När de förts hem gav dessa ofta till kyrkor där de har bevarats sedan dess. Ytterligare inblick ges kring bildkonst exempelvis i Thomas de Keyser - "porträtt av en okänd man", från 1626, I Louvrens samlingar den man tydligt ser en Transsylvansk matta draperad över ett bord.
Inspirationen till auktionens objekt kommer från 1500-talets Osmanska Kairo bönemattor. I den svarta Kyrkan (Biserica Neagră) Brașov, Transsylvanien, Rumänien finns en matta, med dubbel nisch som påminner mycket auktionens exemplar.