Motiv av man i gul rock. Inramad. Totalt 76 x 30 cm.
Krackelyr. Lagningar. Retuscher.
Denna kakelpanel är skapad i tekniken cuerda seca (spanska för "torrt snöre") som var en av de mest använda formerna av kakeldekoration i Safavid Iran. Denna praxis utvecklades sida vid sida med kakelmosaik under senare delen av 1300-talet i Centralasien. Det var en snabb metod och blev särskilt populär under Shah 'Abbas regeringstid (1588-1628)