Mahogny och mahognyfaner. Oval form. Beslag och listverk av mässing. I sargen låda samt blindlådor. På fyra rektangulära, nedåt avsmalnande ben med massiva hörnkonsoler, kryss och avslutande hjultrissor. Skiva av plåt med genombruten gallerkant och målad dekor av blommor. Signerad i lådan med bläck: "and: Lundelius / Stockholm" samt märkt med Stockholms hallstämpel 178?. Längd 46, bredd 36, höjd 71,5 cm.
Eva Sophia Nyström (Rung) 1802-1888.
Därefter i arv