Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
33
1582408

Bord, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), signerat och daterat 1779, Gustavianskt.

Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
26 700 - 44 500 EUR
27 200 - 45 400 USD

Frakt kan endast beställas genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fristående. Fanerat med mahogny, amarant, lönn och färgat lövträ. Beslagsornamentik av förgylld mässing. Rektangulär bordsskiva med motiv av den segrande kärleken inom medaljong och geometriskt ramverk. I sargen låda. Lång- och kortsarger med inläggningar av tvinnade draperade girlander med optisk reliefverkan. På fyra rektangulära nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor. Signerat i lådan: "Gottlieb IwersSon / Snickare och Schatoullmakare / i Stockholm 1779". Längd 65,5, bredd 38, höjd 72,5 cm.

Proveniens

Troligen Charlotta Du Rietz af Hedensberg (1746-1820) f. de Geer af Leufsta, som fick Hedensbergs fideikommiss 1779 av sin mor. Bouppteckningen upptar där ett sybord i Förmaket. I arv till dotterdottern
Jacquette Piper till Hedensberg (1799-1882) gift med Hugo Didrik Hamilton (1791-1876), bouppteckningen upptar i Grevinnans sängkammare: 1 Gammalt Sybord. I arv till sonen generalmajor John Hamilton (1834-1904) och upptagen i Salongen: 1 inlagdt bord, 40 [kr].
Därefter i arv.