Fristående. Fanerat med mahogny, amarant, lönn och färgat lövträ. Beslagsornamentik av förgylld mässing. Rektangulär bordsskiva med motiv av den segrande kärleken inom medaljong och geometriskt ramverk. I sargen låda. Lång- och kortsarger med inläggningar av tvinnade draperade girlander med optisk reliefverkan. På fyra rektangulära nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor. Signerat i lådan: "Gottlieb IwersSon / Snickare och Schatoullmakare / i Stockholm 1779". Längd 65,5, bredd 38, höjd 72,5 cm.
Troligen Charlotta Du Rietz af Hedensberg (1746-1820) f. de Geer af Leufsta, som fick Hedensbergs fideikommiss 1779 av sin mor. Bouppteckningen upptar där ett sybord i Förmaket. I arv till dotterdottern
Jacquette Piper till Hedensberg (1799-1882) gift med Hugo Didrik Hamilton (1791-1876), bouppteckningen upptar i Grevinnans sängkammare: 1 Gammalt Sybord. I arv till sonen generalmajor John Hamilton (1834-1904) och upptagen i Salongen: 1 inlagdt bord, 40 [kr].
Därefter i arv.