Stora skeppet är invändigt förgylld samt med påskrift: "God seglats! Bröllopsdagen Zi Hoflund. Lars Yngström. Från arbetskamraterna vid Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag. Falun den 24 Mars 1909".
Höjd 26 cm, längd 54 cm, vikt 1400 g. (inkl. ställning 1560 g.)
Små skeppen med svensk trekronorstämpel samt 830, höjd ca 5,5 cm, längd ca 9,5 cm, vikt tillsammans 56 g.
Ställningen stämplad Laver-Carlsson Guld & Silversm Ab (LGL), Stockholm 1991.
Total silvervikt 1616 g.