Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
292
1588659

David Andersen, vikingaskepp, ett stort samt två mindre, silver, Norge, tidigt 1900-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 340 - 7 120 EUR
5 450 - 7 260 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Stora skeppet är invändigt förgylld samt med påskrift: "God seglats! Bröllopsdagen Zi Hoflund. Lars Yngström. Från arbetskamraterna vid Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag. Falun den 24 Mars 1909".
Höjd 26 cm, längd 54 cm, vikt 1400 g. (inkl. ställning 1560 g.)
Små skeppen med svensk trekronorstämpel samt 830, höjd ca 5,5 cm, längd ca 9,5 cm, vikt tillsammans 56 g.
Ställningen stämplad Laver-Carlsson Guld & Silversm Ab (LGL), Stockholm 1991.
Total silvervikt 1616 g.