Invändigt förgylld. Oval på svängda bladfötter. Runt livet driven och ciselerad rocaillekant. Konturerad mynningskant. Uppsvängt handtag med genombrutet tumgrepp i form av rocaille med blommor. Höjd (inkl. handtag) 13 cm. Längd 18 cm. Vikt 248 g.
Bukowskis auktion nr 316, 1939, katalog nr 289, avbildad pl. nr 22.
Nordiska museets och Skansens årsbok 1952, Bengt Bengtssons kapitel, "Rationalisering hos hantverkare på 1700-talet", jfr Pehr Zethelius olika modeller av gäddsnäckor s. 111-118.