Fanerad med jakaranda, amarant, ebenholz, björk och lönn. Rak form med snedställda hörn. Rik beslagsornamentik av förgylld brons. Front överst med en låda med en nedsänkt fris av löpande hund, ovan skrivklaff med bakomvarande inredning av åtta lådor samt ett skåpfack, ovan två lådor flankerade av skåpdörrar med hyllinredning, med graverade inläggningar med optisk reliefverkan föreställande porträttmedaljong av Athena inom lagerkrans, flankerad av reserver med rosetter inom grillageverk och geometriska inramningar, skåpdörrar med motiv av Apollon och Artemis flankerande lådfront med motiv av Eros och Afrodite. Liknande sidostycken med bladrosetter inom meanderbård. Skiva av vit marmor. Längd 103, bredd 42, höjd 134 cm. Nycklar medföljer.
Möjligen införskaffad av Pehr Ridderstad (1731-1784) till Riddersholm och Håtö, via arv sonsonen
Carl Fredrik Ridderstad (1807-1886) i arv sonen
Carl Ludvig Henning Ridderstad (1846-1902) upptagen i hans bouppteckning 1903: 1. Skrifsekretär, inlagdt arbete ------125 [kr]. Av hans efterkommande såld på Bukowskis Julauktion 1918, A219, katalognummer 250, pl 13.
Skeppsredare Erik Brodins (1872-1931) samlingar, Villagatan 6, Stockholm, förvärvad på ovanstående auktion.
Därefter i arv.
Ernst Fischer: Kongl. slottssnickaren och schatullmakaren Gottlieb Iwersson, Göteborg 1916,
Identisk med katalognummer 10, den 1781
signerade sekretären då i Carl Robert Lamms
samling, nu på Nordiska Museet: NM.0144708*1; (såld Bukowskis 1923, A 242 kat. nr. 238.)
Torsten Sylvén: Mästarnas möbler, Norstedts 1996, auktionens sekretär och detaljer avbildade sid. 202-203.
Gottlieb Iwersson föddes i Malmö 1750. Han var andre son till åldermannen i Malmö Snickareämbete Olof Iwersson. Hans äldre broder Johannes blev med tiden mästare i Malmö. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern och försökte att bli mästare 1774. Då väntetiden blev för lång flyttade Iwersson till Stockholm och blev omkring 1775 gesäll hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Otålig på att bli mästare vände sig Gottlieb Iwersson 1778 direkt till kung Gustav III med en ritning på en sekretär. Kungen godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungens vilja. Samma år blev han sedermera både mästare och hovschatullmakare. Mästerstycket, idag på Stockholms slott, består av en sekretär med stora riksvapnet. Sekretären var den första skrivmöbel sedan Haupts skrivbord som godkändes. Hos Iwerssons intarsiadekorerade möbler förekommer dekorelemet, såsom antikiserande porträttmedaljonger, geometriska bandverk och skuggningar som närmast kan spåras till Georg Haupts formförråd. Men till sitt formspråk eftersträvar han större kraftfullhet och arkitektonisk tyngd, något som redan framkommer i mästerstycket.
Auktionens sekretär är den kanske mest ambitiösa möbel med intarsia, vid sidan av mästerstycket, Iwersson skapat, både till storlek, dekor och komplexitet i formgivningen. De stora dragen känns igen från andra sekretärer och byråar han signerat på 1780-talet (se t ex nr 9, 11, 12 och 13 hos Ernst Fischer). Unikt, inte bara för Iwersson, utan för gustaviansk möbelkonst i stort, är sekretärens dekor av figurativ intarsia i stort format, vilket han också använde på sitt mästerstycke. I framställningen av det tre grekiska gudarna med sin fulländade gravyr visar Gottlieb Iwersson att han inte stod Haupt efter i skicklighet att gravera intarsian. Och som Torsten Sylvén skriver, hans graverade stiliserade blomrosetter är ”små konstverk” viket sekretärens grillageverk visar. Med sin ovanligt rika och varierade uppsättning av förgyllda beslag representerar auktionens sekretär (tillsammans med sin ”tvilling” på Nordiska museet, daterad 1781) höjdpunkten i Gottlieb Iwerssons höggustavianska produktion.