Emaljerad koppar med polykrom, grisaille och förgylld dekor. Skålens spegel med dekor av militära troféer, kedjade titaner, samt segergudinnan Nike efter förlaga av Daniel Hopfer. Skålens undersida med mönsterslingor i guld, polykroma blommor och fåglar. Utvikt fot med dekor av sfinxer, ansiktsmaskaroner, samt putti bärande grekiska masker. Signerad "I • L •" Höjd 7, diameter 17 cm.
Den finske skulptören Harry Kivijärvi, därefter i arv.
Uppsala auktionskammare 2011.
Då förvärvad av nuvarande ägare.
Harry Kivijärvi och vad som har kallats konst, Wäinö Aaltonen Museum of Art nr. 53, Turku/Åbo 2008, reproducerad i utställningskatalogen sid. 196.
Jämför dekoren på en ram av Laudin i Walters Museum of Arts samlingar: 44.165; samt ett par ljusstakar: 44.51, 44.52