Dekor i underglasyrblått och guld av blå kantrand sam centralt med blomsterbukett. Bestående av; 12 mattallrikar, diameter 24 cm. 12 soup dishes, diameter 24 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm. Två såskannor med fat, längd 19 cm. Åtta cremekoppar med lock, höjd 8 cm. En bålskål, diameter 26 cm. Två gallerfat, längd 23 cm. En karott med lock, längd 33 cm. Serveringsfat med värmehuv, längd 34 cm. Fat med sil, längd 41 cm. Terrin med lock, längd 36 cm. Terrinfat, längd 40 cm. Två -ovala stekfat, längd 27-30 cm. Två runda stekfat, längd 34-37 cm.
Slitage. Två förrättstallrikar med kantlagning. En cremekopp med spricka, en med nagg.
Property of a private Swedish collector.